tel. 661-709-005
Co to jest „organizacja pożytku publicznego” (OPP)?
Organizacja pożytku publicznego to organizacja, która ma - nadany przez Krajowy Rejestr Sądowy - prawny status pożytku publicznego.
O uzyskanie tego statusu mają prawo ubiegać się (z pewnymi ograniczeniami): organizacja pozarządowe, czyli stowarzyszenia i fundacje oraz tzw. organizacje kościelne i tzw. spółki non-profit (niedziałające dla zysku), w tym kluby sportowe.
Status organizacji pożytku publicznego (OPP) wprowadziła ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (tzw. ustawa o pożytku). Jego założeniem jest zasada, że w zamian za pewne przywileje, np. możliwość uzyskania 1,5% podatku osób prywatnych, organizacje pożytku publicznego zobowiązane są do przestrzegania bardziej rygorystycznych zasad (związanych z przejrzystością działań) niż ogół organizacji pozarządowych,
Jakie są obowiązki OPP?
Organizacje, które mają status pożytku publicznego:
Status OPP uzyskuje się na wniosek, skierowany do Krajowego Rejestru Sądowego (na odpowiednim formularzu). Sąd sprawdza, czy zostały spełnione wszystkie warunki, które są ustawowo stawiane organizacji ubiegającej się o status OPP i wydaje decyzję. Informację o tym organizacja dostaje listem, a potwierdzeniem nadania statusu jest odpowiedni wpis w Rejestrze.
Aby uzyskać status pożytku publicznego trzeba:
Status OPP oznacza stan prawny organizacji (stowarzyszenia, fundacji, organizacji kościelnej, spółki non-profit), która:
Organizacje mające status OPP:
Organizacje mające status OPP mogą otrzymywać 1% podatku odprowadzonego przez osoby prywatne, jeśli znajdą się w bazie internetowej – tzw. wykazie organizacji pożytku publicznego. Baza jest „zamykana” 30 listopada każdego roku – po tym terminie nowo zarejestrowane oragnizacje nie zostaną już wpisane do bazy (w danym roku). W wykazie tym nie uwzględnia się organizacji pożytku publicznego, które nie umieściły w ministerialnej bazie sprawozdań sprawozdania merytorycznego ze swojej działalności oraz sprawozdania finansowego (w terminie najpóźniej do 15 lipca za dany rok) lub w stosunku do których wpisano do Krajowego Rejestru Sądowego informację o otwarciu likwidacji lub ogłoszeniu upadłości.
Tak, na wniosek ministra pracy i polityki społecznej. Minister nadzoruje to, czy organizacje mające status OPP, przestrzegają swoich zobowiązań, może wystąpić do sądu (KRS) o „skasowanie” statusu OPP. Może się to zdarzyć w sytuacji, gdy organizacja uchyli się od kontroli ministra lub gdy podczas kontroli okaże się, że OPP w rażący sposób narusza prawo (w tym wymogi obowiązujące OPP). Ponadto jeżeli OPP nie opublikuje obowiązkowych sprawozdań w terminie albo jeśli będą one niekompletne lub też będą budziły wątpliwości, minister może wezwać np. do przedstawienia niezbędnych wyjaśnień. Organizacja musi się zastosować do takiego wezwania w ciągu 30 dni. Jeśli tego nie zrobi, minister występuje do sądu o „skasowanie” statusu pożytku publicznego.
Ponadto powodem wystąpienia ministra o „skasowanie” statusu OPP może być powtarzające się wykorzystywanie otrzymanych dotacji niezgodnie z przeznaczeniem – co stwierdza administracja publiczna lub sąd w prawomocnym orzeczeniu.
Inne okoliczności, wymienione w ustawie o pożytku, które mogą być przyczyną utraty statusu OPP, to m.in.: naruszenia prawa związane ze zbiórkami publicznymi, prowadzeniem placówek dla chorych, niepełnosprawnych, seniorów lub opiekuńczo-wychowawczych oraz niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej.
Organizacja mająca status OPP podlega kontroli ministra pracy i polityki społecznej – w zakresie związanym ze statusem OPP. Nie zmienia to więc faktu, że organizacja OPP może być kontrolowane przez różne urzędy czy instytucje w innych zakresach. Minister może sam podjąć decyzję o przeprowadzeniu kontroli lub też może to uczynić na wniosek administracji publicznej, organizacji pozarządowej, tzw. organizacji kościelnej, stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego, spółdzielni socjalnej, tzw. spółki non-profit.
Minister może powierzyć przeprowadzenie kontroli innemu ministrowi (np. ministrowi kultury, gdy organizacja OPP zajmuje się działalnością kulturalną) lub wojewodzie.
Po kontroli w ciągu 14 dni kontrolowana organizacja OPP dostaje „wystąpienie pokontrolne” z opisem stwierdzonych uchybień oraz terminem ich usunięcia – organizacja ma na to co najmniej 30 dni.
Organizacje pozarządowe, także te niemające statusu OPP, oraz tzw. organizacje kościelne, stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego, spółdzielnie socjalne, spółki non-profit, w tym kluby sportowe mogą prowadzić działalność pożytku publicznego. Tak więc nie trzeba mieć statusu OPP, by móc prowadzić taką działalność.
(źródło: Poradnik NGO)
FUNDACJA
NA RZECZ CHORYCH NA SM
IM. BŁ. ANIELI SALAWY
KONTAKT
adres: Kraków, ul. Juliana Dunajewskiego 5
telefony: 12-430-07-58 .:. 661-709-005
e-mail: biuro@fundacja-sm.org
Nr KRS: 00000 55578
NIP: 676-001-75-41
REGON: 350571668
SZYBKIE ŁĄCZA
DOKUMENTY
Polityka Prywatności
Dokumenty zgłoszeniowe do Ostoi
Wszelkie prawa zastrzeżone | Fundacja im. bł. Anieli Salawy © 2022