tel. 661-709-005

Błogosławiona Aniela Salawa - niezwykła służąca

30 września 2020

Aniela Salawa urodziła się w rodzinie chłopskiej 9 września 1881 r. w Sieprawiu, ok.20 km od Krakowa, jako najmłodsze dziecko z licznego rodzeństwa.

Dom był ubogi, rodzice pracowici i pobożni, starali się dobrze  wychować dzieci i przygotować do życia w trudnych warunkach. W domu były książki religijne, dużo się wspólnie modlono. 

Aniela chodziła do szkoły tylko dwa lata, gdyż była tam tylko dwuletnia szkoła, ale nauczyła się czytać i pisać.

 

Od najmłodszych lat wiele się modliła, pomagała rodzicom w pracy, głównie na roli; była jednak chorowita , słabego zdrowia i taka praca była dla niej za ciężka. Postanowiła więc, za przykładem starszej siostry Teresy, udać się do Krakowa na służbę. 

 

W wieku 16 lat przyjechała do  Krakowa i dzięki siostrze znalazła pracę służącej. Była smukła, o nieprzeciętnej urodzie, podobała się mężczyznom, lubiła tańczyć, miała kilka propozycji małżeństwa, chciała zapomnieć o trudnym życiu. 

 

Nagła śmierć ukochanej siostry, która zmarła na gruźlicę w wieku 25 lat, wstrząsnęła Anielą i spowodowała jej przemianę duchową, zmieniła jej stosunek do życia. Uświadomiła sobie jego kruchość i postawiła Boga na pierwszym miejscu. W wieku 18 lat złożyła ślub czystości.

Przez 20 lat pracowała jako służąca w różnych miejscach i u różnych rodzin. Uczciwie pracowała, przeżyła niedolę, wiele upokorzeń, które cierpliwie znosiła. Doświadczając ciężkiego losu służących starała się ulżyć i pomagać dziewczętom, które przybywały do Krakowa. Była członkinią wielu stowarzyszeń: Sodalicji Mariańskiej, Św. Zyty, której zadaniem było między innymi niesienie pomocy służącym, a także należała do III Zakonu Św. Franciszka i tu umacniała swoją wiarę. 

Nie myślała o sobie, rozdawała swój zarobek ubogim, nigdy nie narzekała i nie mówiła źle o bliźnich.


W czasie I wojny światowej heroicznie opiekowała się rannymi żołnierzami i jeńcami wojennymi, nazywano ją „świętą panienką”. W tym czasie wytężonej pracy stan jej zdrowia się pogorszył, zachorowała na stwardnienie rozsiane, a później raka żołądka. Podczas posługi w szpitalu zaraziła się gruźlicą. Nie mogła już pracować. Swoje cierpienia ofiarowała za grzeszników i za Polskę. Brała też na siebie konkretne, cudze cierpienia i była wysłuchiwana. 


Ostatnie 5 lat spędziła w nędzy, z pogodą ducha dźwigając krzyż choroby (mieszkała w  suterenie przy ul. Radziwiłowskiej 20, obecnie Reya), czuła się osobą szczęsliwą. Na polecenie spowiedników prowadziła Dziennik, który jest niezwykłym i przejmującym świadectwem jej historii duszy i bogatych przeżyć mistycznych. 

Prosta służąca należy do nielicznych dotąd polskich mistyczek. Odznaczała się wielką inteligencją i rozsądkiem wyrobionym przez rozmyślania i lekturę duchową.


Aniela Salawa zmarła 12 marca 1922 roku, w wieku 41 lat, w szpitalu Stowarzyszenia św. Zyty w Krakowie , w opinii świętości. Została pochowana na cmentarzu Rakowickim i wkrótce za jej przyczyną zaczęto doznawać cudownych uzdrowień. 13 maja 1949 r odbyła się ekshumacja i jej grób umieszczono w kaplicy Męki Pańskiej w Bazylice OO Franciszkanów.

13 sierpnia 1991 r na Rynku Głównym w Krakowie Jan Paweł II dokonał jej beatyfikacji.

Drogą do tej uroczystości stał się cud uzdrowienia Grzegorza Serafina z Nowego Targu.

W miejscu urodzenia błogosławionej, w Sieprawiu, od 2004 r. znajduje się Sanktuarium jej imienia, z kaplicą i relikwiami., ustanowione dekretem przez Kardynała Franciszka Macharskiego.

 

Błogosławiona Aniela Salawa jest Patronką chorych na stwardnienie rozsiane i nieuleczalnie chorych .

Pozostałe informacje

26 kwietnia 2024
Apelujemy o pomoc i wsparcie dla Pani Joanny Dębskiej . Przez długi czas pomagała z ogromnym zaangażowaniem osobom chorym i samotnym - podopiecznym Fundacji. Teraz sama bardzo potrzebuje pomocy .
26 kwietnia 2024
Szanowni Państwo, Informujemy, iż dnia 2 maja 2024 roku biuro Fundacji będzie nieczynne. Zapraszamy do kontaktu od 06.05.2024 r.
19 lutego 2024
W związku z brakiem możliwości przekazania 1,5% podatku za rok 2023 na naszą Fundację oraz jej podopiecznych przedstawiamy instrukcję oraz najczęściej zadawane pytania co należy dalej zrobić. INSTRUKCJA DLA PODOPIECZNYCH
12 lutego 2024
INFORMACJA ZARZĄDU FUNDACJI IM. BŁOGOSŁAWIONEJ ANIELI SALAWY W KRAKOWIE NA TEMAT AKTUALNEJ SYTUACJI W FUNDACJI Szanowni Podopieczni Fundacji im. Błogosławionej Anieli Salawy, w nawiązaniu do oświadczenia Zarządu Fundacji z dnia
05 grudnia 2023
Fundacja na Rzecz Chorych na SM im. bł. Anieli Salawy również w tym roku organizuje spotkanie Wigilijne dla podopiecznych . Chcielibyśmy zapewnić nie tylko ciepły posiłek, ale również możliwość rozmowy
26 września 2023
  10 września 2023 roku odbył się kolejny piknik w Sieprawiu. W tym roku wydarzenie miało bardziej publiczny i otwarty charakter. Dziękujemy gminie Siepraw za świetną organizację imprezy.  Dziękujemy również podopiecznym
24 sierpnia 2023
Jak co roku nasza Fundacja wspólnie z Gminą Siepraw organizuje coroczny piknik nazywany niegdyś "Siepraw bez Barier". W tym roku wydarzenie staje się bardziej publiczne i dostępne, a odbędzie się
08 sierpnia 2023
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych prowadzi ogólnopolską i anonimową ankietę internetową dot. turystyki osób ze szczególnymi potrzebami. Zwrócono się z do nas z prośbą, o rozpowszechnienie wśród osób z niepełnosprawnościami
01 czerwca 2023
Z przyjemnością ogłaszamy, iż nasza Fundacja po raz kolejny otrzymała dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację zadania związanego z ofertą Bezpłatnego Poradnictwa dla Osób z Niepełnosprawnościami. Oferta
04 maja 2023
W dniach 21.04-23.04.2023 r. w Krakowie odbył się coroczny bieg "Cracovia Maraton". To już 20 edycja tego wydarzenia. Z największą przyjemnością informujemy, iż Piotr - nasz podopieczny wziął udział i

 FUNDACJA 

 NA RZECZ CHORYCH NA SM 

 IM. BŁ. ANIELI SALAWY

KONTAKT

adres:  Kraków, ul. Juliana Dunajewskiego 5

telefony:  12-430-07-58 .:.  661-709-005 

e-mail:  biuro@fundacja-sm.org

Nr KRS: 00000 55578
NIP: 676-001-75-41
REGON: 350571668

SZYBKIE ŁĄCZA

DOKUMENTY

Polityka Prywatności

Statut Fundacji

Sprawozdania

Dokumenty do subkont

Dokumenty zgłoszeniowe do Ostoi

Wszelkie prawa zastrzeżone | Fundacja im. bł. Anieli Salawy © 2022