Wspomóż fundacje przez

Odwiedź nasz profil na Facebook

Centrum Ostoja

„Centrum dla Chorych na Stwardnienie Rozsiane „Ostoja” w Woli Batorskiej koło Niepołomic.
I etap budowy zakończyliśmy w 2009 roku, uroczyste otwarcie Ośrodka” odbyyło się 24 października 2009 .
II końcowy etap budowy, który współfinansowała Unia Europejska w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 zakończyliśmy w 2011 roku.
Uroczyste otwarcie zakończonego już ośrodka nastąpiło 26 maja 2011 roku, z okazji Światowego Dnia Chorych na Stwardnienie Rozsiane. Turnusy rehabilitacyjne rozpoczęły się już 4 kwietnia 2011.

Przekazany przez Miasto i Gminę Niepołomice budynek w Woli Batorskiej w 1996 r. przeznaczony został na Centrum dla osób ze stwardnieniem rozsianym.
Na stwardnienie rozsiane w Polsce choruje 50 tys. a w województwie małopolskim ok. 4000 ludzi przeważnie młodych między 20 a 40 rokiem życia. Choroba ta często pojawia się w momencie startu życiowego, osobistego i zawodowego. W konfrontacji z chorobą najbardziej potrzebne jest mocne wsparcie rodziny i przyjaciół, niestety najczęstszą formą wsparcia jest nadopiekuńczość rodziny, która prowadzi do całkowitej bezradności. Inną również częstą reakcją jest odwrócenie się od chorego i pozostawienie go swemu losowi. W tej sytuacji stało się konieczne powołanie ośrodka kompleksowej rehabilitacji dla osób dotkniętym tym przewlekłym schorzeniem.
W ośrodku „Ostoja” planowane są pobyty rehabilitacyjne dla 25 osób na okres 3-6 tygodni. W trakcie pobytu prowadzone będą:

• zabiegi usprawniające,
  • psychoterapia indywidualna i grupowa, która ułatwi zdefiniowanie się na nowo, pomoże w odzyskaniu sensu życia i przygotuje do trudnego życia z chorobą,
  • warsztaty terapii zajęciowej, wspierające możliwości samodzielnego życia społecznego i zawodowego przez zdobycie nowych umiejętności, które pozwolą zastąpić ograniczenia fizyczne i dysfunkcje,
  • grupa wsparcia dla nowo zdiagnozowanych łącznie z nauką podstaw rehabilitacji i pielęgnacji.

Wspomóż fundacje przez

bł. Aniela Salawa